Solgt på auktion 2019

Solgt på auktion 2014

Kunstner:

Titel: (Huse ved mark og sø) m/flænge

Billede: 68 x 59 cm

Materialer: Olie på lærred, 1966

Gave skænket af Åge Claudius, 2005, ifb med foreningens 40 års jubilæum

Kunstner: Kaj Klinge

Titel: Abstrakt, i primært blå, hvide, gule og røde farver.

12 kakler på træplade, 66,5 x 51,5

År: 1980

Kunstner: Bjarke Regn Svendsen

Titel: (Gammel mur med stikkontakt)

Billede: 46,5 x 31,5 cm

Materialer: Olie på træplade

År: 1982

Kunstner: Egon Thøgersen

Titel: "Kunstfonddebat"

Billede: 38 x 50 cm

Materialer: Olie på lærred

Kunstner: ?

Titel: (orange fugl, abstrakt, trekanter)

Kunstner: Andreas Møller

Titel: Abstrakt, Brune nuancer

Billede: 56 x 68 cm

Materialer: Olie på lærred

År: Malet 1964, skænket af Anna Risum

Kunstner: Ukendt

Titel: Indisk ? (Jeg synes det ligner: Japansk motiv, huse med mennesker)

Billede: 71 x 68 cm

Silketryk.

Kunstner: Marius Skov

Motiv: ”Skovparti”

Billede: 58 cm x 53 cm

Materialer: Olie på lærred

Kunstner: Lene Vilslev

Titel: (Mand & kvinde)

Billede: 62,5 cm x 93,5 cm

Materialer: Akvarel & oliekridt på papir i glas

Kunstner: Sunze

Titel: (Japans motiv)

Billede: 81 cm x 60 cm

Materialer: Papir riv og klip på papir

År: 1992Kunstner: Sunze

Titel: (Japans motiv)

Billede: 81 cm x 60 cm

År: 1992

Kunstner: Tatiana

Titel: Folklore (2 af 2)

Billede: 28 x 38 cm

År:  2000

Kunstner:

Titel: Isbjerge

År: ?